Jak poprawić jakość treningu?

Współczesny świat pędzi – zarówno w pracy, jak i w domu wymaga się od ludzi maksimum wydajności, przez co zasoby energetyczne organizmu często są na wykończeniu. Co zrobić, kiedy poza dobrymi efektami w biurze, chce się osiągać jak najlepsze wyniki również na siłowni, jednak poziom energii jest tak niski, że pozwala jedynie na siedzenie na kanapie? W tam wypadku warto wspomóc się odżywką przedtreningową!

Czym jest odżywka przedtreningowa?

Często jest to mieszanka różnych składników odżywczych, których zadaniem jest podwyższenie koncentracji oraz pozytywne pobudzenie organizmu do działania. Dostarcza ona między innymi substancji, które korzystnie wpływają na budowanie masy mięśniowej oraz wydolność ciała, dzięki czemu trening na siłowni może być efektywniejszy. Niektóre przedtreningówki mogą dodatkowo stymulować spalanie tkanki tłuszczowej. Na rynku dostępne są mocniejsze preparaty, które zawierają substancje mocno stymulujące, m.in. kofeinę, działające nawet przez kilka godzin oraz takie suplementy, które nie wpływają aż tak bardzo na pobudzenie, a poprawiają pracę mięśni i wytrzymałość. Wśród najpopularniejszych składników dodawanych do odżywek przedtreningowych są: kofeina, beta-alanina, kreatyna, tauryna, BCAA, l-arginina, jabłczan cytruliny i l-tyrozyna.

W jakiej formie można je przyjmować?

W drugiej połowie XX wieku kulturyści zaczęli poszukiwać sposobów na wzmocnienie organizmu przed treningiem i pierwszą odżywką przedtreningową była po prostu kawa! Do tej pory niektórzy stosują ją, aby podnieść poziom energii przed pójściem na siłownię. Jednak obecnie na rynku istnieje mnóstwo marek, które proponują szeroki wybór suplementów w postaci gotowych mieszanek w proszku do rozpuszczania w wodzie oraz małych shotów przedtreningowych. Warto jednak zaznaczyć, że wiele tych mieszanek przeznaczonych jest dla profesjonalistów i osoby początkujące w temacie przedtreningówek powinny zasięgnąć rady profesjonalisty. Dla osób mniej obeznanych lepszym, bardziej przystępnym i dużo wygodniejszym rozwiązaniem będą shoty przedtreningowe

Działanie shotów przedtreningowych

shoty przedtreningowe

Suplementy te wspierają organizm przede wszystkim dobrze nawadniając go oraz dodając energii. Osoby, które zażywają shoty przed treningiem na siłowni wykazują większą wytrzymałość treningową oraz lepiej się regenerują. Co więcej preparaty te wpływają bardzo korzystnie na koncentrację i można je stosować również podczas wzmożonego wysiłku psychicznego, kiedy umysł potrzebuje dodatkowej stymulacji. Dzięki temu, że producenci oferują szeroki wybór kombinacji substancji zawartych w tych odżywkach, każdy może znaleźć produkt, który sprosta jego oczekiwaniom. Na rynku dostępne są shoty jedno i kilkuskładnikowe, a w tych drugich najczęściej można znaleźć kombinacje kofeiny, tauryny, guarany, tyrozyny, dodatkowo niektóre z nich mają domieszki witaminy B6 czy magnezu. Kompozycje dobiera się wedle potrzeb – osoby, które chcą wzmocnić siłę mięśni mogą wybrać te shoty, które mają w składzie argininę i cytrylinę, ci, którzy potrzebują dużej wytrzymałości mogą postawić na kofeinę i taurynę, natomiast dla wzmocnienia skupienia warto wybrać produkty z kofeiną, NALT i ALC.

Stosowanie

Jak każdą przedtreningówkę, shoty przyjmuje się mniej więcej 15-30 minut przed treningiem. Dzięki wygodnej, małej buteleczce można mieć pewność, że przyjęło się odpowiednią dawkę specyfiku. Można je przyjmować praktycznie przed każdym treningiem, jednak należy zachować szczególną czujność przy tych, które zawierają w sobie dużo kofeiny, ponieważ z czasem organizm może się do niej przyzwyczaić i odczuwać jej działanie znacznie słabiej. Warto więc stosować różne kompozycje na zmianę. 

Bezpieczeństwo

Tak jak w przypadku wszystkich przyjmowanych suplementów, a szczególnie tych, które mają pobudzać ciało, przedtreningówki mogą wykazywać niepożądane efekty uboczne, dlatego bardzo ważne jest to, aby stosować się do zaleceń producenta i nie przyjmować większych dawek niż zalecane jest to na opakowaniu. Każdy organizm ma inną tolerancję na składniki odżywcze, dlatego zawsze należy obserwować, jak dana substancja działa na kondycję ciała. Przy doborze odżywki warto też porozmawiać z profesjonalistą, który pomoże dobrać odpowiednie mieszanki pod cel ćwiczącego. Substancje zawarte w shotach są w pełni bezpieczne, jednak należy pamiętać, że nadużywanie szczególnie stymulantów może okazać się niekorzystne dla organizmu. Jeśli w trakcie użytkowania przedtreningówki pojawią się takie objawy, jak nadmierne pobudzenie długo po treningu, drżenie kończyn, bóle głowy i nudności, czy nawet bezsenność, warto zastanowić się przy produkt oraz dawka są dobrze dobrane. 

Comments are closed.