Jak działa L-arginina i kto może ją przyjmowć?

L-arginina odgrywa rolę w funkcjonowaniu układu odpornościowego, regulacji energii i hormonów. Dawno temu wykazano już, że suplementacja przyspiesza proces gojenia się niektórych urazów, takich jak oparzenia. Dzieje się tak, ponieważ L-arginina powoduje zwiększoną produkcją białych krwinek (limfocytów), które pomagają organizmowi zwalczać infekcje i urazy.

Jak działa L-arginina?

aminokwasy proste

Jest również producentem tlenku azotu, który jest odpowiedzialny za rozszerzenie naczyń krwionośnych, pomagając w bardziej efektywnym rozprowadzaniu tlenu po całym organizmie. Ta rola jest tym, co sprawia, że L-arginina jest tak ważnym aminokwasem prostym dla sportowców wszystkich typów, poprawiając siłę mięśni.

Tlenek azotu wpływa na wydolność organizmu na kilka różnych sposobów. Pomaga stymulować wchłanianie glukozy (energii) do mięśni, jednocześnie spalając tłuszcz. Poprawia działanie dwóch hormonów zaangażowanych w spalanie tłuszczu na energię oraz insuliny, która jest odpowiedzialna za pomoc organizmowi w wykorzystaniu energii, którą otrzymuje z pożywienia.

Inną ważną rolą aminokwasu prostego, jakim jest L-argininy jest jej wpływ na hormon wzrostu. Hormon wzrostu jest normalnie uwalniany przez organizm w odpowiedzi na ćwiczenia (co pomaga w rozwoju mięśni), ale badania pokazują, że suplementacja L-argininą zwiększa tę produkcję.

Kto może przyjmować suplementy z L-argininą?

Aminokwasy proste może przyjmować prawie każdy. Mogą być przydatne dla każdego rodzaju sportu i ćwiczeń, z powodu zdolności do poprawy przepływu tlenu i dostarczania składników odżywczych do mięśni. Biegacze i rowerzyści mogą odnieść korzyści ze zwiększonego dostarczania tlenu podczas treningów aerobowych, a kulturyści mogą skorzystać z lepszego przepływu tlenu i składników odżywczych do mięśni.

Jedno z badań wykazało większe korzyści u początkujących lub średnio zaawansowanych sportowców przyjmujących suplementy z L-argininą w porównaniu z doświadczonymi, wysoko wytrenowanymi sportowcami, co czyni ją użytecznym suplementem dla początkujących. Suplementacja może być również korzystna dla osób, które starają się wyeliminować tłuszcz z brzucha, a także poszukują zmian w kierunku zdrowego stylu życia związanego z dietą i ćwiczeniami fizycznymi.Oprócz wpływu L-argininy na hormony takie jak insulina i hormon wzrostu, istnieje możliwość zapobiegania problemom zdrowotnym związanym z wagą.

Comments are closed.